Zaman kazandıran 9 alışkanlık

Emin adımlarla azalıyoruz, azın çokluğu konusunda da hem fikiriz ancak hiç mi fazla bir şeye ihtiyaç duymayacağız? Pek tabii zamanın fazlasından kimse şikayet etmez. Zaman kıymetli, o kadar kıymetli ki hediye fikirlerinde bile yer alıyor. 🙂 Minimalizmin en büyük avantajlarından biri; az eşyaya sahip olduğumuzdan günlük rutinlerin bize zaman kazandırmasıdır.

1. Günün / anın işlerini ertelemeyin

Bir işi sıcağı sıcağına yapmak her zaman daha kolaydır. Keyifli bir plaj gününden sonra tuzlu tuzlu otele döndüğünüz anda duşa girdiniz girdiniz, sonrasında bu iş uzaaar gider. Ofis işlerinizi de ev işlerinizi de zamanında yapmak hem zihinsel olarak sizi rahatlatır hem de başka işlere odaklanıp zaman kaybetmemenizi sağlar.

2. Odalar arasında hep postacı şapkası ile dolaşın

Salondan tuvalete giderken mutfağın yanından geçecekseniz, az önce son yudumu fon dip yaptığınız kahve bardağını alın elinize, korkmayın korkmayın alın 🙂

3. Eşyalarınızı rutin olarak azaltın

Toplu mevsim temizliğine uzunca bir vakit ayarmaktansa, günlük olarak radarlarınızı açık tutun ve gerçekten ihtiyacınız olmayan eşyaları hayatınızdan çıkartın.

4. Dolabınıza sadık kalın

Alışveriş yaparken, sahip olduğunuz yaşam tarzına ve stilinize uygun parçalar seçin ki sonrasında nerede ne şekilde o parçayı değerlendireceğinizi düşünmeyin.

5. Sabah rutini oluşturun

Çalışırken bu madde istemsiz oluşuyordu ancak yeni düzende (bebekli hayatta) onların da ihtiyaçları dahilinde sistem kurun. Bebekler rutini sever 🙂 Düzene uyan bebek her zaman fazladan bir yudum sıcak çay demektir 🙂

6. Evde gece turu atın

Tüm gözler kapanıp nefesler derinleşince sihirli değneğinizi çıkarın ve yerinden firar etmiş eşyaları yerleştirin. Gece daha hızlı odaklanıp bölünmeyeceğiniz için işler tahmininizden daha kısa sürede bitecektir.

7. Temizlik rutini oluşturun

Büyük temizlik için önceden hazırlanmış menemen domatesi kadar kıymetlidir. (Bizde erken kalkan hafta sonu menemen domatesini doğrar) Temizlik rutini aynı zamanda sizi düzen konusunda da motive eder.

8. Not alın

Notlar zihninizi temiz tutar, temiz zihin de zaman demektir. Elbette market alışverişinde unutulmayan bir ürün de size fazladan zaman kazandırır.

9. Püf noktalar öğrenin

Sosyal medyada pek çok hesap püf nokta paylaşıyor, bunlardan veya ilgi alanınız ile ilgili araştırmalardan faydalanarak edineceğiniz bilgiler işlerin pratiğini öğretecektir.

Sizde Fikrinizi Yazın

Sayfa başına dön