Yeni ev için hediye fikri

Hediyeleşme fikri minimalizmde hep bir tartışma konusudur. Hediyeye dur diyelim, geri dönüşümlü hediye verelim, deneyim hediye edelim vs. Ben de şimdiye kadar aldıklarım ve verdiklerim arasında şöyle bir düşündüm. Aslında işin özü şu; karşındaki için ihtiyaç ise ihtiyacını karşılayan, düşünülme ise ona düşünüldüğünü hissettiren, sevgiyse sevgisini hissettiren bir hediye olmalı. Elbette ilk hedefimiz tüketime yönelmemek.

Yaklaşık üç yıl önce kuzenim küçükken hep hayalini kurduğumuz masal evine taşındı. Evi Sapanca’da Pinterest sayfalarından görsel şölen sunan ve harika göl manzarası olan bir ev. Vee sonsuza dek mutlu yaşadılar cümlesinin ev hali özetle. Ben de bu eve hediye düşünmeye başladım. O dönem çok sık telefon görüşmeleri yapıyoruz ben eksik öğrenmeye çalışıyorum ama onu da düşündüğümü bilmesini istiyorum. Alacağım şey gerçekten içine sinsin istiyorum falan derken onun büyük parçalarla ilgilenmekten minik detayları ve ihtiyaçları ertelediğini aslında günümüz tabiri ile -son küçük dokunuşları- yapacağı alanları hem maddi açıdan hem de zaman açısından ertelediğini fark ettim. Bunu bir ev dekorasyon dergisini karıştırırken anladım. Çünkü tam onun evine uygun bir şey buluyordum ama karar da veremiyordum. Ben de dergide beğendiğim markaların ürünlerini kalemle işaretledim ve bir bütçe belirledim sonra o mağazalara gidip hediye çekleri topladım. Aldığım bu hediye çeklerini o sayfalara yapıştırdım, yanlarına da “ben bunun ihtiyacın olduğunu düşünüyorum ama sen en güzelini bulursun bence” notları ekledim. Tüketime yönlendiriyor mu? Evet, ama şunu da unutmamak lazım yeni ev alıyor veya yeni ev açıyorsanız ister istemez ihtiyaçlarınız olacak bu hediye de gerçekten ev sahibinin ihtiyacını karşılayacağı cinsten olacak.

Hediyemi de evdeki ilk kahvaltımızın ardından “haydi bir çay doldur ve keyifli keyifli dergi karıştıralım” diyerek uzattım. Sayfaları açtıkça önce notlarımı sonra da hediye çeklerini topladı. 🙂

Umarım size de güzel bir fikir olur.

Masal evinde biraz tur atalım 🙂

2 Yorum

  1. Bana da arkadaşlarım ev hediyesi olarak Paşabahçe’den hediye çeki getirmişlerdi. Benim için gerçekten çok iyi oldu, gerçi iki sene boyunca bir şey bulamadım ihtiyacım olan, ama en sonunda aldığımda içime sinen bir şey oldu.

Sizde Fikrinizi Yazın

Sayfa başına dön