Yeni dönem şükür modeli; “Mutlu hikayeler beni mutlu eder, mutsuz hikayeler beni daha çok mutlu eder”

Başlığı yanlış okumadınız; Başkasının acısını şükür konusu etmek yaygınlaştı, bu çok büyük kıskançlık geliyor bana. Birinin acısını duyduğumda onun kadar üzülemem elbette ama yalandan sorularımla da körüklemeyi tercih etmem. Ortama bakıp gerçekten ihtiyacı var mı diye bir süzerim yoksa “bana ihtiyacın olduğunda buradayım ve senin için dua ediyorum” derim.

Vahh vahh ne kötü olmuş” bu cümlenin ardından evimize döndüğümüzde söylenecek ne çok sözümüz var. “Amaaan Allah acısın, acırsan başına gelir” bu bencilce işte. Başına geleceği varsa zaten gelir. Ayrıca acıma da kimsin de neye acıyorsun ama en önemlisi başkasının acısıyla beslenme.

Hayat hep güldüğümüz, eğlendiğimiz, acıları yok ettiğimiz bir yer değil. Keşke ölüm olmasa, açlık olmasa, hastalık olmasa, kazalar ve belalar olmasa. Olmasa dediklerimiz olmasa bin yıl yaşarım valla ben bu dünyada gıkım da çıkmaz. Ohh çekerim sahile bir şezlong atarım iki bebemi düşünmem. Öyle değil maalesef her şehit haberinde yüreğim hopluyor. O anaları düşünüp dua ediyorum ne edeyim ki elden ne gelir. Gidene de dua ediyorum kalana da. Sabır diliyorum Allah’tan.

Şimdi size ufak bir deney; çok sevdiğiniz bir arkadaşınızın terfisini duydunuz ya da durun durun o çok sevdiğiniz arkadaşınız sizin asla sahip olamayacağınız bir şeye sahip olmuş. (Sınırlamayayım ve maddileştirmeyeyim. Aşk olur, ev olur, çocuk olur, iş olur) sonra çok geçmeden de başına hiç olmasını istemediği bir şey gelmiş. (Ölüm, hastalık, iflas vs.)

Şimdi siz birinci durumda kalbinizde hiçbir burukluk olmadan sevinebiliyor musunuz? Eğer cevabınız evet ise bravo size sizin gibi dostlarımın çok olmasını diliyorum. İşte zor olanı budur. İyi günde dost olabilmek ve sevincine sevinebilmek. Kolayı da elbette acısına üzülmek, vah etmek olur. Artık kötü gün dostu çok da iyi gün dostu yok. Kuyu kazıcılık ciddi bir iş kolu oldu.

Dilerim ki çevrenizde kahkaha sesinize ses verecekler artar mutluluğunuz da paylaştıkça çoğalır.

Sizde Fikrinizi Yazın

Sayfa başına dön