Yeni bir başka yeniyi doğurur

Aklınızda almayı planladığınız 5 şey var mı? Gün içinde belki küçük notlar aldınız belki de uzun süredir zaten akıl defterinizde yazılı. İşte o alacaklarınız yanında uyum sağlayacak bir başkasını getirecek ve o 5 kalem 7 kalem olacak mı? Yeni bir telefona kılıfı da almak gibi. Ya da alakasız ama sizin için ayrılmaz parçalar gibi. Kahverengi kösele ayakkabıya evdeki siyah kemer uymayacağı için ayakkabının yanında bir de kemer almak gibi. İşte bunları düşünürken geçenlerde okuduğum bir yazı geldi aklıma.

Diderot, 1772 yılında yaşadığı bir deneyimini yazıya dökerek “Eski Sabahlığımdan Ayrılmanın Pişmanlıkları” (Regrets on Parting with My Old Dressing Gown) başlıklı bir makale yazmıştı. Makalede bir arkadaşının kendisine yeni bir sabahlık hediye ettiğinden söz eden Diderot daha sonra bu yeni sabahlığın kendisini her şeyi değiştirmeye nasıl da mecbur ettiğini anlattı.

Diderot’un Sabahlığı

Böyle güzel ve şık bir sabahlığa ona uyum sağlayacak yeni bir çalışma masası yakışırdı. Yeni masa; kitap kutusunun, sandalyelerin, duvar halısının ve odadaki diğer eşyaların benzer biçimde bütünlük ve uyum sağlayacak biçimde değiştirilmesini gerektirdi. Yeni sabahlık, bir anda çalışma odasındaki her şeyin eski püskü görünmesine neden olmuştu ve yenileriyle değiştirilmeliydi. Halbuki arkadaşı bu hediyeyi vermemiş olsaydı odanın değiştirilmesine de gerek kalmayacaktı.

Eee ölelim mi Duygu? Yırtık pırtık mı yaşayalım? Yok yok henüz o seviyeye gelmedim. Sadece farkına varmanı ve aslında grçekten ihtiyacın neyse ona odaklanmanı söylüyorum. Bu senin için önemliyse veya alınacak olan elzem ise almalısın elbette. Fakat bu kazağı alayım ama uyumlu da kolyem yok bir kolye aldım ama bunu başka şeyle de takmam için küpem yok. Küpe aldım ama saç rengime uymadı ama bu kolyeye uyuyor bir de şu reengini alayım derken uzayıp giden listenin sonuna gelemediğiniz çılgınlıklar olmasın diyorum. Ohh ne güzel bağladım. Bir solukta yazmıştım da 😂Haydi kalkın kahve içelim (not: bardakta ya da  #kahvemtermosta)

Sizde Fikrinizi Yazın

Sayfa başına dön