Süreci anlamak

Olgunlaşmak ve anlamak ile ilgili kavramları 29 yaşımda idrak edebiliyorum. Başıma gelen her olayın sonsuza dek süreceğini veya bir tek benim başıma gelmiş gibi dünyanın yükünü omuzlarıma aldığımı son birkaç aydır fark ettim. Ne acı diyemiyorum. Bunu anladığımdaki hafiflik bile bunca zamanı unutturdu gitti. Hep öyleydi, orada durup duruyordu ama ben bilememişim, görememişim.

Zaman kavramı çok garip durduramıyorsun, önüne geçemiyorsun ya da alıp başını gitsin diyemiyorsun. Herkesle aynı anı belki hızlı belki yavaş yaşıyorsun. İşte bu zamanın belli periyodundaki durumuna da süreç deniyor. Ben ne zaman mı anladım? Elbette bebeklerden sonra çünkü onların büyüme takvimi bizimkilerden çok daha farklı. Bebek derken birden emeklemeye, çocuk olmaya yürümeye başlıyorlar bu öyle yıllar yıllarca da sürmüyor, aylar içerisinde gözünün önünde oluveriyor. Ebeveynliğin başlarında “bu günler de geçecek” denildiğinde anlamıyormuşum, klişe geliyormuş ve gerçek manasını düşünmüyordum. Şimdiyse daha derinini düşünüyorum. İşte tam da burda aydınlandım. Dedim ki; demek ki biz hep bir süreci yaşıyoruz. Üniversite bir süreç, evliliğin ilk yılları bir süreç, hamilelik bir süreç, bebek büyütmek bir süreç. Sadece güzel anları yavaşlatıp zor anların da geçeceğine ikna olmak gerekiyor. Süreci ancak bu şekilde doğru yönetebiliriz. En büyük sıkıntı şöyle oluyor ki; en güzel yıllarım bu şekilde geçiyor diye panik oluyorum. Çözümüm yok, olmalı mı?

Geçen gün okuduğum bir kitabın egzersiz bölümünde “stresinizi azaltmak için ne yapabilirsiniz?” yazıyordu. Düşündüm ama çok manasız geldi. İşte cevap; süreci anlamak gerekiyor. Hayatta her şeyi yönetemeyiz haliyle kabul edip, derin nefes alıp, bu geçecek demek ve en az sıyrık için yöntem aramak gerekiyor. Başımıza gelen olumsuz şeyler olumlulardan fazla mı? Bence evet. Çünkü olumlulara sahip olduğumuzda hakkımız gibi geliyor oysa olumsuzluklar öyle mi? yooo yoo onlar üvey evlat. Sahipsiz olsunlar da bizim olmasınlar.

Kurumsal bir dille yazımı sonlandırayım. Süreçte size mutlu yazılar yazıyor ve anın tadını çıkarıyor olacağım. Dilerim ki sizler de aynı duygularla günlerinizi geçirirsiniz.

Saygılar

Sizde Fikrinizi Yazın

Sayfa başına dön