Minimalizmin rengi nedir?

Okuduğum pek çok blog veya kitapta renk konusunda ciddi bir tezatlık mevcut. Minimalizmin rengi nedir? Yaa Duygu soru mu bu şimdi elbette beyaz dediğinizi duyuyorum. Ben de uzunca bir süre öyle düşündüm, fakat sonra beğenilerimin ya da hayranlıklarımın renkten değil sadelik ve basitlikten kaynaklandığını anladım. Elbette beyaz çokça kullanılıyor. Bir düşünsenize beyazın zıttı siyah da minimalist renk, doğal ahşap objelere en çok toprak tonları yakışır o halde kırık beyazlı, kahveli tonlar da minimalist. Hele şu antrasit, fümeye ne demeli? Yani aslında sınırlamamak gerekiyor ya da şablonlamamak gerekiyor. Ev dekorasyonunda beyaz genel olarak fon oluşturmak için kullanılır. Beyaz bir fon da basitlik ve sade zeminin sağlanması için önemlidir. Duvarlar, yer döşemesi, tavan beyaz tercih edildiğinde üzerinde oluşturulacak dekor minimalizm için daha kolay ve özgür olacaktır. Öne çıkan renkler var ancak renk dengesini kurabildikten ve gerçek sadeliğe ulaşabildikten sonra bence bir önemi yok.

Evimi dekore ederken genelde beyaz ve gri tercih ettim. Üzerinden iki yıl geçtikten sonra fikirlerine ve bilgisine çok güvendiğim bir mimar ile konuşurken bana karar veremeyenler “gri” kullanır dedi. Şok oldum, severek almamış mıydım? Ne büyük laf… Aslında sonra kıyafet ya da bir obje seçerken emin olamadığımda elimin hep griye gittiğini fark ettim. Riskten kaçıyordum ya da ben griye aşıktım 🙂 Gri beni hiç pişman etmedi, hiç şişman göstermedi ya da zayıf göstermedi, çocuklarımın odasına da oldu, mutfağa da uydu. Minimal mi? Evet, sade ve net.

Gelelim lüksün rengine! Evet sorum şu; sizce lüksün rengi nedir? Benim cevabım Simla Canpolat’ ın bir paylaşımını izleyene kadar siyahtı. Fakat anlattıkları gerçekten aklıma yattı ve lüksün renginin kahverengi olduğuna ikna oldum. 🙂 Şöyle özetleyebilirim; lüks kavramını biraz uç noktalara taşıyalım, mesela dünya üzerindeki prensesleri düşünün genelde uçuk renkleri, toprak renklerini tercih ederler. Aklınıza gelen lüks markaların koleksiyonlarını düşünün; GUCCI, Louis Vuitton, Max Mara… Şaşırtıcı ama kahverengi değil mi? İşte bu argümanlardan yola çıkarak lüksün rengi kahverengidir diyorum.

gucci bag ile ilgili görsel sonucu louis vuitton ile ilgili görsel sonucumax mara ile ilgili görsel sonucu

Renk konusu Ayhan Sicimoğlu’nun programını her gördüğümde aklıma gelir. Renk tercihlerinin de hayata bakış açımızı, yaşanmışlıklarımızı ifade ettiğini düşünürüm. Tabii moda kavramını da unutmamak gerekir, pembe furyasına kapılan gelinlerin ucu az biraz bana da dokundu, enkazını kazımaktan milli çöp torbamız -mavi orta boy- isyan etti. Bu kadar renk konuştuktan sonra şu sözle de yazımı tamamlayayım;

Günlerimizin gök kuşağı gibi geçmesini dilerim!

Merak edenler için Simla Canpolat’ın videosu;

Sizde Fikrinizi Yazın

Sayfa başına dön