Minimalizm: anlamlı bir yaşam

“Eşyalarınızı düzenlemenin en iyi yolu çoğundan kurtulmaktır.” Off ne vurucu bir cümle. Doğru mu? Her harfine kadar, fakat yapacak cesaretiniz/miz var mı? İşte bu cümleyi kitap arkasında önemli not olarak gördükten sonra ilk sayfasını daha kitapçıdan çıkmadan okumaya başladım. Joshua Fields Millburn ve Ryan Nicodemus’un Minimalizm belgeselinden sonra Türkçe’ye çevrilen kitabını şiddetle tavsiye ediyorum. Herhalde kendim yazsaydım da bu kadar özümserdim.

Kitapta anlamlı bir yaşama ulaşmak için yapılması gerekenler bölüm bölüm anlatılmış. Aklıma yatmayan bir yer olduğunda çok uzaklaşmadan bir sonraki bölümde sorumun cevabını alıyorum. Böyle kitaplar nadir oluyor. Yani senin düşündüğünün üzerine bir fazlasını koyup düşünen ya da sen daha bu konuyu düşünmeden yazılmış olması insanı altın madeni bulmuş gibi sevindiriyor. Neyse benim kitabı övmem sayfalar sürer, gelelim kitabın sayfalarında neler var? Kitaba önce Minimalizm hikayeleri ile başlamışlar. Sonra sırasıyla; sağlık, ilişkiler, tutkular, gelişim, katkı ve birleştirme.

Kitapta pek çok yerin altını çizdim. Beni en çok etkileyen bir pasajını paylaşmak istiyorum.

Gerçek şudur: Hepimizin yaşamak için paraya ihtiyacı vardır; şüphesiz ki başımızın üstünde bir dama, vücudumuzu besleyecek gıdaya, bizi sıcak tutacak giyeceklere, hasta ya da yaralı olduğumuzda tıbbi bakıma ve çeşitli başka temel şeylere ihtiyacımız vardır. Fakat sözünü ettiğimiz döngü anlamdan yoksundur. Bu, sizi mutlu etmez. aksine, bu idealler bütünün peşine düşmek bunaltıcıdırve kaybetmeye mahküm bir girişimdir.

Ne kadar söylemek istediklerimi tanımlayan bir paragraf olmuş. İşte kitabın genelinde yapılan tasarruflar, atılan eşyalar değil de (zaten bu aşamayı geçtik) bunları yaptık peki sonra ne olacak? Nasıl mutlu ve anlamlı bir yaşam süreceğiz? Azaldıktan sonraki amacımız ne olacak? Sorularının cevapları var. Ben de kimi zaman azalmaya ve atmaya o kadar odaklanıyorum ki,  kendime durumun felsefesini ve özünü hatırlatmam gerekiyor. Bir amaca veya vizyona bağlı olmadan azalmak eşya yenilemekten öteye geçmiyor. Atıyoruz ama sonra başka bir ihtiyaçta hoop uzatıveriyoruz kartımızı.

Okuduklarımı anlatmakta pek iyi değilimdir. Özet çıkarmayı da beceremem, bana göre yazan pek çok şey önemlidir. Nasıl ayırt edeyim? Ama bu sefer ballandıra ballandıra anlattım 🙂 Umarım canınız çekmiştir.

4 Yorum

  1. Merhaba Duygu Hanım

    Sade yaşam konusunda yazınızda verdiğiniz faydalı bilgiler için teşekkür ederim. Yaklaşık 2 senedir, sade yaşamı ben de hayatıma uygulamaya ve oluşturduğum bu sade düzeni korumaya çalışıyorum. ‘’Daha Sade Bir Hayat’’ kitabıyla ilgili yazmış olduğum blog yazıma https://www.tarz2.com/daha-sade-bir-hayata-ne-dersin linkinden ulaşabilirsiniz. Yazılarınızın devamının gelmesi dileklerimle, keyifli okumalar dilerim.

    instagram.com/bektasogluebru

Sizde Fikrinizi Yazın

Sayfa başına dön