Minimalist kıyafet alışverişi

Minimalist olacağız diye hiç alışveriş yapmayacak değiliz elbette. Çarşıda, pazarda elimde iki parça eşya görürseniz aşağıdaki kriterlerden geçtiğinden emin olabilirsiniz. 🙂 Bilinçli bir şekilde ve tabii ince eleyip sık dokuyarak alışveriş yapacağız.

Bir eşyaya sahip olmadan ya da alışverişe çıkmadan önce ne yapıyorum?

*İhtiyaç listesi oluşturuyorum. Mesela yakın zamanda bir siyah boğazlı kazağa ihtiyacım vardı. Siyah kazak ciddi bir kurtarıcıdır. Daha önce kullandığım kazağım tülermişti, bu sefer etiketine bakarak %100 yün daha kaliteli bir tane tercih ettim.

*Evdeki kıyafetlerim ile uyumunu düşüyorum. Hep siyah giyiyorsanız lacivert bir kazak ile riske girmeyin.

*En az dört kombin yapamıyorsam almıyorum. (Gelinlik, abiye, özel gün kıyafetleri hariç) Kombinleme sizin doğru yolda olduğunuzun da göstergesidir. Google görsellerde almayı planladığım parçaya bakmam kombin için ufkumu açıyor.

*Kıyafetlerin etiketlerini kontrol ediyorum. Kumaş kalitesi kıyafetin sizinle yaşama süresi için çok önemli. Kullanılan pamuk,yün ipek, kaşmir, polyester oranını kontrol edin.

*Zamansız parçalar seçmeye gayret gösteriyorum. Bu konu ile ilgili youtube videoları izleyebilirsiniz. Nil Ertürk’e ait bir tanesinin linkini sizinle paylaşıyorum.

Bu maddeler dışında henüz hayata geçirememiş olsam da çevreci markaları ve özellikle kozmetik için hayvan denek kullanmayan markaları tercih etmek istiyorum.

Sizde Fikrinizi Yazın

Sayfa başına dön