Mindfulness Şimdi ve Burada

Minimalist yaşamın sonucu olarak gördüğümüz en büyük kazanç hiç şüphesiz ki zaman oluyor. Ben zaman yönetimi konusunda çok sorun yaşamasam da anda kalabilmek konusunda başarısızım. Bu kitap da size aslında farklı egzersizler sunarak ana odaklanmayı tecrübe ettiriyor.

Aslında gün içinde o kadar farklı deneyimler yaşıyoruz ki alıştığımız için farkına bile varamıyoruz. Kitaptan bir uygulamayı beraber yapalım ve ne demek istiyorum anlayalım mı? 🙂

Önce egzersizden biraz bahsedeyim; her zaman hepimizin yaşamında ve limizin altında olan kuru üzümle ilk defa karşılaşıyormuş gibi bu küçük tanecikleri tekrardan keşfedeceğiz. Bu egzersiz tüm mindfulness temelli çalışmaların da içinde bulunuyormuş. Hemen mutfağa koşun ve kuru üzüm aramaya başlayın 🙂

Kuru üzüm egzersizi

Sadece 3 tane üzüm yeterlidir.

İlk üzümü eline al, sanki hayatında ilk kez kuru üzümle tanışıyormuşçasına ona dokun. Hatta gözlerini kapatarak dokun. Yumuşaklığı, dokusu, şekli hr şeyi parmaklarında hisset…

Burnuna götürüp kokla. Sağ ve sol burun deliklerinle ayrı ayrı koklayarak karşılaştırmalar yap. İkisi arasında koku duyumu aynı mı?

Sonra gözlerini aç ve kuru üzüm tanesine bak. Onu ışığa tut ve seyret. Işık geçiren yerlerini, geçirmeyen yerlerini gör. Avcunun içindeki görüntüsüyle ışığa karşı tutulduğundaki görüntüsünü kendince karşılaştır.

Dudağına dokundur. Dudağındaki hissine bak.

Kuru üzüm tanesini iki parmağının arasında tutarak kulağına götür ve parmaklarını hareket ettir. Nasıl bir ses çıktığını fark et! Bunu her iki kulağınla da dene. İkisi arasında fark var mı? Duy!

Şimdi kuru üzüm tanesini ağzına götür ve ona dilinle dokun. Yüzeyindeki dokuyu fark et. Herhangi bir tat alıyor musun, izle. Dilinin ön ve arka yüzeylerine de değdir. Her yüzeyin algıladığı farklı tatları takip et, keşfet!

Kuru üzüm tanesini hafifçe ısır.

Henüz yeme!

Bu şekilde dışarıya taşan aromayı fark et. Yutkunurken bu aromanın boğazındaki tadına odaklan. Isırdığın kuru üzümü yine dilinin ve ağzının farklı bölgelerinde gezdir. Değişen deneyimlerin izini sür.

Artık yavaşça çiğnemeye başla. Sonra yut ve yutarken de onu izlemeyi bırakma. Boğazından geçişini duy. Sende yarattığı hisleri duyumsa.

Ardından ikinci üzüme geçve bu kez ilk deneyimine dayanarak kendi başına onu duyumlarınla keşfet.

Üçüncü üzümü her zaman yaptığın gibi hiç düşünmeden ağzına at ve ye.

Evet neler hissetin? Ben ilk tanede sanki Mısır kralının harem kızlarının elindeki üzüm salkımlarından yiyormuşum gibi hissettim. İkinci daha az heyecanlı ama gerçekçiydi. Üçüncü tane ise otmatik pilot mod on:)

Kitap okuyup akıp gitmeli, durmalı düşünmeli, egzersilerle deneyimlemeli bir kitap ve gerçekten zevk alarak okudum.

Son olarak kitaptan bir alıntıyla bitireyim ve tadı damağınızda kalsın.

An’lar değişkendir. Hisler de an be an değişir. Hiçbir an diğeriyle aynı olamayacağı gibi, siz de sürekli aynı hislere, aynı bedensel duyumlara ve düşüncelere sahip olamayabilirsiniz.

Sizde Fikrinizi Yazın

Sayfa başına dön