Maksimalist vs minimalist

Her şeyin değillemesi olduğu gibi minimalizmin de değillemesi olacak elbette. Ben şu aşamada kendimi çalışkan bir minimalist olarak görmüyorum, daha çok ikisinin senteziyim. Gönlüm ve çabalarım minimalistlik yolunda ama duayenler gördükçe kendimi çok yolun başında hissediyorum. Ahh Marie ahh okudukça çaylak hissettirdin yine 😂 Mütevazı davranmıyorum, gerçekten yapılacak o kadar çok şey var ki. Bu ay turkisiministgame’e başladım mesela. Marie Kondo’nun “at, kurtul, ferahla” kitabına başladığım döneme denk gelmesi de şahane oldu. Kitabın kapağını kapatıp işe koyuluyorum. En son bıçağıma “bana keyif vermiyorsun ama iyi yemekler yaptık seninle, hadi yoluna” dedim, vedalaştım. Hala atılacak, ayıklanacak şeylerim var. Sadece karpuzu dörde böldüm içindeki çekirdekleri ayıklamaya çalışıyorum gibi geliyor. Burada yazarak okuduklarımı pekiştiriyorum, yöntemleri kalıcı hale getirmeye çalışıyorum.
Maksimalist evler, resimler görünce ruhum sıkılıyor. Ferahlık bir “ohh be” lik hissinin olmayışından rahatsız oluyorum. Elinde onca değerli şey var belki de ama benim gördüğüm sadece karmaşa. Az ve öz olan beni çekiyor azizim fazlasında gözüm yok;) Malda mülkte de aynı şeyi düşünüyorum. Uygulamada nasıl yaparım bilemiyorum ama ihtiyaç dışında ise bir tane evim olsun, arabam tam olsun niyetindeyim (tam da 3 ev değerinde bir ev, 2 araba değerinde bir araba ;)). Bu yatırım olarak kafa karıştırıcı olabilir ama o sorumluluk hissi bile bana fazla geliyor.
Maksimalist olmak kolaya kaçmak mı? Aslına bakarsanız tam olarak da öyle. Bir çok şey size keyif veriyor ya da işlevselse sözüm yok ama varlığını unuttuğunuz ya da varlığından keyif almadığınız şeyleri tutmak niye? “Zamanında almışım” işte bunlar bile bir ders değil mi? Zamanında aldın ve atmaktan çekiniyorsun sebebi de; tekrar ihtiyaç duymak, çok para vermek vs. İşte gördün mü? Sebebi de biziz sonucu da. Tamam canım kızmıyorum 😉 elindekini sakince çöp torbasına koy ve alırken hissettiklerini düşün, o eşyaya teşekkür et sonrasında da yapacağın alışverişlerde neye dikkat etmen gerektiğinin notunu al ve vedalaş. Ben genelde kıyamadığım eşyaları sahiplendirme taraftarıyımdır. Hatta yeni sahibesine de öyle bir överim ki içimden “ayy vermesem mi ki hata mı yapıyorum” dediğim de olmuştur 😂 ama karar karardır.
Mottom da şurda dursun!
No maksimalizim yes minimalizm👍🏻

Sizde Fikrinizi Yazın

Sayfa başına dön