Hobilerde minimalizm

Kendimi bir hobisever olarak tanımlayabilirim. Bu sevdam da pek hafife alınacak cinsten değildir. Koyacak yer bulamadığım oltalarım, kutular dolusu incik boncuğum, kalemlikler dolusu boya kalemlerim, şişlerim, iplerim saymakla bitmez heveslerim derken bir dünya hobi sandıklardan çıkıveriyor.

Peki ne yapmalı da minimalist olurken yaratıcılığı da öldürmemeli? Bunlar için birkaç önerimi paylaşmak isterim;

*Doyumluk değil, tadımlık başlayın; bir alana gönlünüz kaydıysa sakinliğinizi koruyun. Mesela boyama yapmak istiyorsanız pembe kalemin her tonundan almak yerine azemi ölçüde ya da başlangıç seviyesinde tercih edin.

*Hobi setlerini tercih edin. Kanaviçe mi yapmak istiyorsunuz? Her malzemenin içinde bulunduğu, ihtiyacınız kadar ip ve renklerinin olduğu küçük kutulardan satın alın.

*Hevesinizin hemen kırılmaması için mükemmeli beklemeyin. Bir işe başlamadan önce acemisi olduğunuzu kabullenin ve ne kadar emek, zaman gerektirdiğini fark edin.

*Deneme sürüşü yapmadan yatırım yapmayın. Örneğin örgüden bebek yapmak istiyorsanız malzemelerini de onların tedarik ettiği kursları takip edin ve gerçekten keyif alıp almadığınızı test edin.

*İnternetten nasıl yapılır videoları izleyin. Hayal gücünüz ile aşamaları planlayın, kendinizi bu hobiyi yaparken düşünün. Kimi zaman izlerken o kadar sıkılırım ki bana hiç uygun olmadığını o an anlarım. Denemeden bilemezsiniz elbette ama emin değilseniz karar vermek için güzel bir yöntem.

*Ortaya çıkaracağınız şey bir ürün ise ona ihtiyacınız olup olmadığını düşünün. Hayatıma anlam katmayacak ya da yeri olmayacak bir şey için vakit ayırmak ve üretmek istemem. Zaman kıymetli, kaybettiğim bir dakika ya da efor geri gelmiyor.

*Benzer aktiviteleri kafanızda canlandırın, o anlardan aldığınız haz size iyi geliyorsa hiç düşünmeyin. Örneğin; boyama yapmayı seviyorsanız, ahşap boyama size keyif verebilir.

Devamlılığı olan hobiler edinmenizi dilerim…

Sizde Fikrinizi Yazın

Sayfa başına dön