Gardırop düzeni

Minimalizm denildiğinde gözler ilk önce kapalı kapaklar veya kapılar ardındaki giyinme alanlarına gidiyor. Elbette hızlı ve kolay geri dönüş alabileceğimiz bir alan. Fakat o kadar da kolay olmadığını başladığınızda anlayacaksınız.

Gardırop düzeni için izlediğim yöntemleri kısaca paylaşmak istiyorum;

*Renklerine,kategorilerine veya uzundan kısaya göre asılacakları dizebilirsiniz; bu üç yöntemi de denedim. Öncelikle renkle başlarsam; istediğim sonuca ulaşamadım. Çünkü uzun kollu beyaz gömleğimin yanına beyaz olduğu için kolsuz bluzumu da koymam gerekiyor. Giyinirken renge göre karar vermediğimi fark ettiğimden beri bu yöntemi eledim. Uzundan kısaya göre dizdiğimde ise elbiseler hep sonda veya başta olacak bu fikir güzel ancak bir gömleğim uzunken aynı tarz gömleğim boyu kısa diye birbirinden uzak olmamalı. Şu an dolabım tahmin edeceğiniz gibi kategori düzeninde. Bu düzene göre aynı tarz gömlekler bir arada, hırkalar bir arada, bluzlar bir arada aralarındaki geçişler çok net ve ihtiyacım olan uzun kolllu bir body ise bulmam ve seçimim çok kolay oluyor.

*Pantalonlarınızı çekmeceye yerleştirebilirsiniz. Pantalon asma işini pek sevmiyorum. Kırışmasın derken ortada lanetli bir asma izi oluyor ki asla ütüsüz geçmiyor. Eee o ütü açılacaksa da baştan sona üzerinden geçilecek. Ben konmari usulu katlayarak dikey olacak şekilde çekmeceme yerleştirdim. Seçimini çok kolay bir şekilde yapıyorum. Mağaza düzeni gibi tamamen bakarak seçebiliyorum ve birini almam hiçbir pantalonu da yerinden oynatmıyor.

*Tişörtlerimi ise dolabımın raflı kısmına geniş ve kısa organize kutusu yardımı ile yine konmari usulü katlayıp muhafaza ediyorum.

*Henüz tam bir minimal dolaba sahip olmadığımdan stilime ve doğru beden ölçüme doğum nedeni ile karar veremediğimden dolayı atılacak, satılacak kısının dışında kalan eşyalarımı dolabımın en üst rafına koydum. Arada bir göz atıp revizyona sokuyorum.

*Daha önceden yaptığım stok ile sanırım 3 yıl çorap almadan yaşayabilirim. Fazla çoraplarımı ya da mevsimlik kullanılacak bikinilerimi, berelerimi en küçük boy ve tek renk hurçlar yardımı ile dolabın en kullanışsız köşesine kaldırdım. İhtiyaç dahilinde tüm kategoriyi aynı yerde bulmak inanılmaz rahat oluyor.

Dolap düzenim ile ilgili hep daha iyisi ve kullanışlısı peşindeyim. Yorumlar kısmına önerilerinizi de beklerim 🙂

5 Yorum

  1. Ben, aynı zamanda koştuğum için çok sayıda koşu tişrtüm var ve bunların üst üste katlı şekilde yer alması hem düzen hem de görünüm açısından sorun yaratıyordu. İnternette gördüğüm bir tişört düzenleyici sistem aldım. Ancak ne yazık ki beklediğim verimi alamadım. Gardrop kısmına gelince; bence yapılması gereken temel şey, uzun bir süredir giyilmeyen kıyafetlerden kurtulmak. Çorap, eldiven, kemer vs gibi küçük şeyler için de fermuarlı saklama kutuları veya şeffaf ayakkabı kutuları gibi saklama çözümleri içerisinde muhafaza etmek.

  2. Merhaba. Henüz birkaç gündür minimalizm ile ilgiliyim. İşe ayakkabılarım ve gardırobumla başladım. En büyüklerinden bir hurç dolusu kıyafeti bağışladım. Eski ama sağlam olup, atmaya kıyamadığım ayakkabılarımı hala neden sakladığımı şöyle bi düşünüp atıverdim. Canım sıkıldıkça almış olduğum kot ve keten pantolonlarımın sayısı 15 i geçmişti ve ben ne yapıyorum diye kendimce ruhumu pataklıyordum. Gardırobumu temizlerken, yıllar önce almış olduğum, etiketi bile üzerinde olan pantolonum olduğunu fark edince ne büyük yanlış yaptığımı anladım. Aslında çok kolay. Sadece kafaya koyalım yeter. Onlarca t-shirt almışım ve doğru dürüst giymedim bile. İçlerinden sadece bir kaçını koydum gardırobuma. Biliyorum, biraz uzunca oldu sanki ama yazı konusunda pek minimalist olabileceğim söylenemez 🙂

  3. Minimalist yaşama geçmek istiyorum fakat korkuyorum mesela 15 tane pantolon diyorsunuz onları verdikten sonra size kalan ayırdığınız kaç pantolan kaldı
    çoraplarım sadece babet olanlar 50 tane fazla mı diye sorsalar hayır fazla değil

Sizde Fikrinizi Yazın

Sayfa başına dön