Gardırop düzeni ve sadeleşme

Minimal kişisinin dolabını açtığınızda içiniz açılır. Askılar arasındaki boşluklar görünür renkleri sabittir (siyah, beyaz, gri, bej, toprak tonları) #hıhıevet
Bu şekilde olanlar ya insan-ı kamil seviyesine ermiş kişilerdir ya da buz dağının görünen kısmını kadraja denk getirmişlerdir. Benim dolabımla imtihanım pek de kolay geçmedi. Kaç tur döndüm, koşarak poşetten geri çıkarıp sarıldım. Birine verecekken beğenmesin de ben bir daha düşüneyim diye dua ettim. Evet yalan değil azalmam zor oldu. Sonuçta epey yol katettim. Bu uğurda verdiğim savaşta silah arkadaşlarım ile yaşadığım zorlukları ve evde denememeniz gerekenleri azıcık anlatayım.

*Fotoğraflara aldanmayın; sizin gardırobunuz fotoğraflarda gördüklerinizle aynı olmayabilir. Özellikle büyük şehirlerde metrekare hatta santimetre önemliyken giyinme odalarımızın olmamasına yakınmayalım bunu da avantaj olarak düşünüp azalma için fırsat düşünebilirsiniz.

*Yazlık-kışlık ayrımı yapın; biz güzel ülkemizde dört mevsim yaşıyoruz. Fakat ben ilk denememde plaj kıyafetlerim ile kışlık mantomu aynı dolapta tutmaya çalıştım. Kuralım katıydı; kıyafet ise kıyafet dolabında olacaktı. Almaz diye bir şey yok. Hepsi orada duracak dedim ve iki kapılı zavallı dolabıma bir kamyon eşya yükledim. Sonuç; bir ay kadar Hindistan treni gibi üst üste yaşadılar fakat önemli noktayı atladığımı fark ettim; kıyafetlerime verdiğim değer ve bakım elden gitmişti. Yazlık kışlık ayrımını tekrar yaptım. Bu şekilde daha işim kolaylaştı.

*Azalmaya niyetli olun; azalmak isterken önünüze çıkan sezon indirimlerini veya kara cumaları, efsane haftaları düşünmeyin. Hele ki yolun başındayken bırakın bu sene kaçsın indirimler. Gerçekten ihtiyaçlarınızı belirledikten sonra o indirimlerden faydalanın ki bunu başlarda yapabilmeniz zordur. Birkaç kere yolun başında kapılıp elimdeki poşetleri hazine gibi taşıdıktan aylar sonra durumu fark ettim.

*İmkanınız varsa profesyonel destek alın yoksa okuyun; bir stil danışmanı ile çalışmayı çok isterdim. Fakat maalesef maddi ve zaman açısından bu pek mümkün değil ben de Rüzgar Mira Okan’ın stil kitabını aldım ve bebek adımlarla kendime uyarlamaya çalışıyorum. İşin pratik tarafı elimin altında olması takıldığımda dönüp bakabiliyor olmak.

*Çekmeceleri verimli kullanın; konu kıyafet ise başlarda benim için çamaşırdan başkası çekmeceye giremezdi. Fakat sonra en çok dağılan kıyafet kategorisini düşündüm pantalonlarımdı. Kullanışsız üst rafa koymuştum hem her yeri kaplıyorlar hem de boyum zor yetişiyor her seferinde dağıtıyordum. Ben de konmari usulu katlayıp çekmeceli dolabımın en altına yerleştirdim. Bir yılı aşkın süredir bu şekilde kullanıyorum ve çok memnunum. Pantalon tercih edeceksem hiç düşünmeden elim alt çekmeceye gidiyor ve açtığımda hepsini görebiliyorum.

*Değişiklik yapmaya üşenmeyin; en doğrusunu bulana kadar eşyalarınızı kiracı kendinizi de nakliye firması gibi düşünebilirsiniz. Bu hengamede eşya azaltmak daha da kolay olacaktır. Etejerimin en üst rafına odada girmemiş tek bir eşya kalmamıştır. Pijama takımlarımdan tutun takılarıma kadar her şey bir kere buraya uğramıştır. En iyi kombinasyonu bulabildim mi? Olduğunun en iyisi ama hala tatmin olmadım bu konuda. Tavsiyem değişiklik yapın ve kendinize en az bir hafta deneme süresi verin.

Azalma sürecindeki deneyimlerinizi yoruma bekliyorum;)

Sizde Fikrinizi Yazın

Sayfa başına dön