Evde baharat bahçesi

Ne zamandan beri maydanozu taze yemek veya marulu topraktan sökmek lüks oldu bilmiyorum. Büyük şehirler her şeyi değiştiriyor… Çocukluğumun geçtiği kasabada annem yemek yapacaksa illa ki evdeki -en küçük de en büyük de ben olduğum için- Duygu bahçeye gönderilir ve “sararmamışlarından kopar” uyarısı ile maydanoz istenirdi. Artık bir lüks haline gelen bu davranışımı özledim. Aslında toprağı çok özledim. Hayal kurmak, söylenmek yerine şu an yaşadığım şartlarda ne yapabilirim diye düşünmeye başladım. Evdeki boşluklar arttıkça ferahlık beni mutlu ediyordu, bu ferahlığa daha da ferahlık katmak için bitki araştırmaya başladım.

Sonunda da aşağıdaki fotoğrafta göreceğiniz üzere; kekik, nane ve fesleğen ile mutfak tarımcılığına başladım. Ben saksılarımı alıp çiçek satan bir yere diktirdim ama yakın zamanda Macro Center’da üçlü set şeklinde hazır dikilmişini de gördüm. Dilerseniz oradan da hızlıca temin edip taze baharat hareketine katılabilirsiniz. Böylece az bütçe ile organik yaşayabilirsiniz. Elbette ki bitki sorumluluk almak demektir. Ona suyunu vermeli, yerini sevdirmeli, sevgi göstermelisiniz. Ben birkaç yıldır yılbaşı çiçeğimi ve kaktüslerimi mutlu etmeyi başardım. Bu da bana cesaret vermiş olabilir. Gerçi hepsi de nazsız bitkilerdi ama bu sıralar iki bebenin sorumluluğunu almış biri olarak bunun da üstesinden geleceğimi düşünüyorum.

Artık sabahları hobi olarak omletime birkaç yaprak yeşillik koyuyorum 🙂 Geçen gün yeterince büyüdüklerini düşünerek büyük vurgun yaptım ve taze yeşillikli makarnayı menüye ekledim. Henüz iki haftalık bir ilişkimiz var ama birbirimize alıştık. Evimize yakıştılar, yerlerini de sevdiler, daha ne olsun?

Gelecek hedeflerim arasında; adaçayı, taze sarımsak, maydanoz, reyhan, biberiye var. Sizlerin de gecenin bir vakti su içmeye kalktığınızda bardağınızda kalan fazla suyun sahibi olduğunu bilmenin hazzını ve dilediğiniz zaman elinizi yeşile deydirebilmenin güzelliğini tatmanızı dilerim.

Sizde Fikrinizi Yazın

Sayfa başına dön