Dokular

İnsanın yaşı ilerledikçe beş duyusundan kullanmadıklarına ilgisi artıyor. Yani bende durum böyle oldu, tat alma duyumu çok fazla dinlemezdim ve gerçekten büyüdükçe babamın içtiği sodanın tadını sevmeye, haşlamanın kıymetini bilmeye, yoğurt çorbasına bayılmaya başladım. Bunu hemen hemen herkesten duyuyorum. Yemek zevkleri yaşla orantılı değişiyormuş.

Başlığa konu olan diğer duyuma gelecek olursak dokunma duyusu. Anne olduktan sonra bebeklerin kıyafetlerini dokunarak pamuk, yün oranlarına bakarak almaya özen gösterdim. Önceleri yumuşacık bedenlerine kıyamadığım içindi ama şimdi ufaktan itiraf edeyim dayanıklılık süreleri için kaliteli kumaşları tercih etmeye çalışıyorum. Bu durum sadece onların kıyafetlerinde değil ev tekstili ve benim kıyafet seçimlerimde de etkili olmaya başladı. Eskiden benim için bir eşyanın kaliteli olması markası ile doğru orantılıydı. Taaa ki çok güvendiğim bir markanın ismi lazım değil (Yargıcı) bir sürü para verip aldığım ayakkabısının kağıt gibi olmasından, bluzun ecüş bücüş olmasından ve yine akıllanmayıp son vurucu parça olarak hırkasının yününün batmasından sonra eee bunlar da nerede üretiliyormuş (Çin) içeriği neymiş canım deyip ağzımın payını alana kadar durum devam etti. Şimdi gerçekten o markanın beğendiğim her ürününden korkuyorum. Demek ki bir marka her ürününü benim standartlarıma göre yapamazmış ben onların arasından uygun olanlarını seçmeliymişim.

Yaş aldıkça ve Hygge kitabından sonra doğal olan dokuları sevmeye ve evimde arzu etmeye başladım. Ahşap bir tepsi ya da peluş halı veya yün çorap gibi. Gün içinde yumuşacık bir yastığa sarılmak ya da bitki üzerinde parmaklarımı gezdirmek hoşuma gidiyor. Atlas ve Bulut’ un teninin yumuşaklığı belki de dokunma duyumu geliştirmiştir. Kim bilir bana dokunan elleri beni ve duyularımı daha çok harekete geçirdi. Tabii benim ufaklıklar koku alama duyumu da epey geliştirdi ki bu konuya hiç girmek istemezsiniz 🙂

Umuyorum ki hep birlikte sevgi dolu ve bol kahkahalı bir yıl hatta misyonda kalmasın bir ömür geçiririz…

 

Sizde Fikrinizi Yazın

Sayfa başına dön