Dijital temizlik (Inbox Zero)

Sadeleşmeye başlayınca acaba başka hangi alanlarda sadeleşebilirim diye tilkiler volta atmaya başlıyor. Elbette günümüzün bir kısmını bilgisayarlarımızın başında ya da telefonlarımız elimizde geçiriyoruz. Haliyle burası da temizlenmesi gereken bir alan olarak çıkıyor karşımıza. Bedenimizin aktif bir şekilde çalıştığı değil belki ama zihnimizi ciddi iş gücü ile çalıştırarak dijital yerleşkelerimizi temizlemeliyiz.

Bir yerden başlamak gerekiyor, ben öncelikle mail kutumdan başladım. Sebebi ise tamamen odaklanabiliyorum (görselliğin az olduğu alan) ve mail kutumda duygusallık hissetmiyorum. Bir siteye kayıt olmak için mail adresinizi kullanıyorsunuz ve sonsuza dek o sitenin mesajlarına maruz kalıyorsunuz. Son yıllarda izinsiz mail veya mesaj atılmamasına yönelik çalışmaları duymuştum, ben de maillerin sonunda bulunan takibi bırakma butonlarını kullandım. Okunmamış 250 maili 0’a indirince bir ferahlık geldi. Yurtdışında bu “Inbox Zero” olarak isimlendiriliyor. Sonrası için de belli periyotlarda temizlik yapmak için notumu aldım.

Dijital alanda temizlik kafanızı çok rahatlatacak ve veri dumanını ortadan kaldıracak. Böylece bu alanlardaki işlerinizi çabucak halledecksiniz. Sonuç; en değerliniz yani zamanınız size kalacak. İnanın ilgi alanım olmayan bir mesaja bir dakikamı bile harcamak istemiyorum, zaman kıymetli.

Sosyal medyada temizlik ise benim için ikinci aşama çünkü arkadaşlarım, anlam veremediğim ama yine de takip ettiğim hesaplar, eski ilgi alanlarım… Zaman alsa da yavaş yavaş el atmanızı öneririm. Belki günün belli bir kısmını ayırarak kısa sürede bitirebilirsiniz.

İşte üçüncü ve en zor aşama; bilgisayardaki, telefonumuzdaki dosyaların, fotoğrafların temizliği. Fotoğraflar benim en zayıf alanım. O kadar ki seri çekimlerde bile en güzelini ayırıp diğerlerini silmeye çekinirim. Bu konuda eğitimim zaman alacak. Onun için büyükce bir harici bellek alıp ayırmadan atıyorum. Elbette onları da bir gün ele alacağım.

Tertemiz, bol ilgi alanlı, faydalı dijital alanlara sahip olmanızı dilerim.

4 Yorum

  1. Minimalizmin dijital tarafı da fiziki dünya kadar hassas. Ben, fotoğraflarımı ve videolarımı optimize ederek yerden kazandım. Böylece onları USB bellek, harici disk gibi depolama alanlarına yedeklemek de daha kolay oluyor (hem yerden hem zamandan kazanım). Eposta temizliği kesinlikle gerekli. Facebook, Twitter ve Instagram hesaplarında da takip temizliği yaparak akışlar sadeleştirilebilir, bu da zamandan tasarruf sağlar.

    1. 2018 hedeflerim arasında fotoğraf ve videoları elden geçirmek var. Sanırım en duygusal ve vakit alıcı kısım bu olsa gerek 🙂

      1. Kesinlikle en duygusal ve vakit alıcı olan kısım bu. Son bir haftadır fotoğraf ve videolarımı düzenlemek ve optimize etmekle uğraşıyorum. Her biri ile tek tek ilgilenmek gerektiği için vakit alıyor. Bir de analog dönemden kalma tüm fotoğraflarımı tarayarak bilgisayara aktardım. Bu da vakit alıyor epeyce (tarama, kırpma, renk düzeltme, optmizasyon vs). Sonrasında rahat etmek için, bunu bir kez yapmya değer. Tüm dijital anılarımı da orjinaline ek olarak iki yedekle saklıyorum (USB bellek ve harici disk). Duygusal kısma gelirsek; fotoğraflar ne kadar eski olursa, duygusallık o kadar artıyor. Şu son bir haftada epey bir duygusallık yaşadım o anlamda. Daha önce önemsiz gibi görünen detaylar bile değerli hale geldi.

  2. Kapitalizmin dayatması “Sahip oldukça mutlu olursun.”dur. Daha çok eşya daha çok mutluluk mesajı her yerde. Bunu en çok da reklamlarda kullanıyorlar. Örneğin otomobil reklamlarında ekseriyetle güzel bir kadın da gözümüze çarpar. Verilmek istenen mesaj “Bu arabaya sahip olursan bu kadın da senin olur.”
    İç güdülerimiz de bizi hep daha çoğuna sahip olmaya iter. Fakat sonu hep hüsran hep bir boşluktur. İçimizdeki boşluk hiçbir zaman eşyayla doldurulamadı. Artık eşyalardan kurtulma vakti… Sanıyorum ki bizim sevgiye ihtiyacımız var. Paylaşımınız için çok teşekkür ederim…

Sizde Fikrinizi Yazın

Sayfa başına dön