Çocuğun yediği helal, giydiği haram

Minimalist bir annenin mottosu olsa “çocuğun yediği helal, giydiği haram” olurdu.:) Kıyafetleri eskimeden hatta pek çoğu ilk yıkamadan sonra ya iki kez giyiliyor ya da üç. Hal böyle olunca bir ayağınız alışveriş merkezinde bir eliniz de bezlerden boşalan kutuları küçülen kıyafetlerle doldurmakta oluyor.

Bebek kıyafet trafiğini nasıl azaltırız?

*Yakın zamanda bebeği olan tanıdıklarınızdan kıyafet alabilirsiniz. Dediğim gibi zaten eskitmeye vakit olmadan büyüdükleri için yepyeni kıyafetler kalakalıyor. Hatta bazen keşke bunu daha çok giydirseydim diyorum. Kuzenim benden iki yıl önce doğum yaptığı için şanslıyım, zaten aramızda paylaşım yapmayı da çok severiz.

*Bebeğiniz için cool kıyafetleri 6 aylık olduktan sonra tercih edin. Bunu Türk kadını iyi biliyor:) Çünkü ne zaman indirime giren bir adam veya prenses kıyafeti olsa 0-3, 3-6 aylıkları kalmış oluyor. Bebekler çok minikken daha çok sizin rahat alt açıp, üst değiştirebileceğiniz kıyafetleri tercih ediyorsunuz. Gezmeye çıktığınızda da arabasından pek çıkmadığı ya da astranot tulumunu giydiği için o caaanım kıyafetleri bebeği rahatsız etmekten başka işlevi olmuyor.

*İndirim dönemlerini iyi değerlendirin. Gereksiz alışveriş yapmamak koşulu ile hesap makinenizi alın ve çok kullanılan zıbın, eşortman takımlarını satın alın. Heee bu arada hesap makinesi de ay hesabı yapmanız için 🙂 önceden ayını ve mevsimini hesaplayarak aldığım ürünler beni çok rahatlatıyor. Stokcu gibi görünebilir ama durum bebeklerde biraz daha farklı oluyor. Zaten elzem olan parçalar ileride elinize geliyor, bir de onlar için zaman harcamamış oluyorsunuz. Sadece bir dönem giyebileceği pamuklu, mevsimine uygun ve ucuz kıyafet bulduğumda kaçırmamaya çalışıyorum.

*Bebek kıyafet markalarının bedenlerine dikkat edin. Bebek için pek çok marka var ama ben genellikle H&M’ i tercih ediyorum. Bedenlerini bebeklerime çok uygun buluyorum ve pamuklu ürünlerinden memnunum. Üzerinde pot durmuyor ya da tahmin ettiğim ölçülerde oluyor. Kimi markaların 0-3 ayı 6-9 ile eş değer olabiliyor. Bu konuda çok maceraya kapılmayın derim, zamandan ve beden hatalarından dolayı giyilemeyen kıyafetlerden tasarruf edin. Bir veya iki markada beden belirleyin ve o mağazalar bebeğinizi giydirsin.

*Sürekli yıkanacak ve bebeğin tenine direk temas edecek parçaları iyi seçin. Öncelikli sebebim pamuklu olması ve çok yıkandığı için hemen zarar görmeyecek kalitede olması. Kısa kollu iç bodylerinde birkaç farklı marka denedim; Marks and Spencer (kumaş kalitesi çok güzel) Carters (kumaşı esnek olduğu için çok uzun süre kullanılıyor, çekme vs yapmıyor), Mothercare (dokusu ve çıtçıtları çok iyi) H&M (organik sınıfındaki parçaları güzel fakat sürekli yıkamada diğer markalar kadar iyi değil)

Sizde Fikrinizi Yazın

Sayfa başına dön