Bebekli ev düzeni

Daha önce hayatımızın düzeninin değişmesi ile ilgili bir yazı yazmıştım. Şimdi ev içinde yaptığımız değişikliler ve düzenlemeler üzerinde durmak istedim.

Hamileliğimde “Bebeğinize Fransız Kalın” diye bir kitap okumuştum. Tavsiye ederim, hem keyifli hem de farklı kültürlerde bebek yetiştirmek nasılmış diye fikir edinmek açısından güzel bir kitap. Fransızların ev düzenini bozmadan disipline bireyler yetiştirmesi, 9 ayda hamile kaldıkları kiloya geri dönmesi ve çok kısa süre emzirmeleri şaşırdığım bilgilerden birkaçı oldu. Nereden geldi bu kitap şimdi aklıma? Haah evet, düzen! “Salonlarında küçük bir özel alan oluşturarak sadece burada eşyalarını bulundurabilirsin, senin odanda da önce ev kuralları sonra senin kuralların hakim olabilir.” Ne çok sevmiştim bu mantığı 🙂 Tabii atladığım pek çok şey vardı. Mesela evlerimizin boyutları, ülkemizdeki bebek eşyalarındaki uçsuz bucaksız ihtiyaç dayatmaları, kültürümüz, kuuurrrbaan olurum yapsın kırsın zaten o çook uzaklardan geldi nidalarıyla yanağa kondurulan öpücük….

Elbette kitap güzel, yapabilen ablaların ellerini öpüp alnımıza koyuyoruz. Ancak biz naçizane eldeki verilerle nasıl düzenli oluruz da nasıl az yoruluruz da bu dönemi minimum sıyrıkla atlatırız ona bakalım.

*Gönül isterdi ki tek bir odada bebeklere bakalım ve kapısını kapattığımızda dağınıklığımız bir odada kalsın, ancak 24 saat yaşıyoruz yahu tek odada nasıl yapalım? O nedenle bebeklerin dolap içi için aldığım düzenleme sepetlerini kategorilere ayırdım. Sadece ilaçlar için bir tane, alt değiştirmede gerekli malzemeler için bir tane, yedirmede kullanılan mendiller için bir tane, yere serilecek örtü ve önlük için bir tane şeklinde hazırladım. sonra bunları tüm aile fertlerine onaylattım. Kimse ilaçların biri nerede veya mendiller nerede diye şimdiye kadar sormadı. Bu kategorize ettiğim sepetleri de en çok bebeklerle vakit geçirdiğimiz yer olan salona getirdim. Fakat yürümekten bile sepetler toz topluyordu. O halde azalmaya da bahane gerek diyerek salondaki konsolumu azalttım. (Misafir yemek takımım en büyük yeri kaplıyordu onu ait olduğu yere yani mutfağa postaladım. Mutfağım da iki oda bir salon sanmayın, orada da kullanmadığım kahvaltı takımımı elden çıkardım.)

*Dağınıklığın bir çoğunun oyuncaklardan kaynaklandığını gördüm. Hem de odadan odaya taşımak artık bizi yormaya başlamıştı. Yine konsolun çekmecesini boşaltmak sureti ile oyuncakları buraya yerleştirdim.

*Odalar arası sepet alışverişi oluyor mu? Hayır. Çünkü en çok ihtiyaç duyulan alt değiştirme sepetinden yatak odamızda ve çocukların odasında da var. Dolayısı ile her odadaki yerinde kalıyor. Sadece belli periyodlar ile stokları kontrol edip yeniliyorum.

*Kıyafetler için sanırım sizin çoğunlukla yaşadığınız yer ve rahatınız etkili olacak ancak bunun için ben yatak odamı seçtim. Yine büyükçe bir sepete günlük kullanılacak kıyafetlerini koyuyorum. Dışarıda giydireceklerimi de odasında tutuyorum.

*Başka neler için sepetlerim var diye sorarsanız. Banyo malzemeleri için var, sepette şampuanından lifine kulak pamuğundan yağına kadar hepsini bir arada tutuyorum. Böylece eşyaları toplamaya veya neredeler diye düşünmeye vakit harcamıyorum. Hem de evde herkes yerini bildiği için bana sorulan soru sayısı azalıyor 🙂 Oyuncak sepeti, biberon ve süt saklama şişelerimi koyduğum bir sepet de mutfakta var.

Yaşıyoruz çok şükür, evimizde düzenler olacak. Değişiklikler olacak, kimi zaman isteyerek kimi zaman da istemeyerek dağınıklıklarımız olacak. Önemli olan dolu dolu yaşamak ve hep bebek kalmayacaklarını unutmamak. Bu anların keyfini çıkarmanızı ve saçlarınızın çekileceğini bilerek bebeklerinizin kucaklarına yatmanızı o salyanın yanağınızı ıslatacağını bilerek de sarılmanızı dilerim. Bir de unutmadan derin bir nefesle kokularını ciğerlerinize çekip hapsedin.

Sizde Fikrinizi Yazın

Sayfa başına dön