Basit yöntemlerle minimal hayata ilk adım!

Minimalizm ile ilgili okumalarımdan yola çıkarak etkilendiğim ve yaptığımda işe yarayan birkaç püf noktayı sizlerle paylaşmak istiyorum.

Minimalizm, her yerde “gri beyaz ve siyah mobilyalar mermer objeler değildir” ifadesiyle tanımlanır. Hangi kitabı alırsanız alın bu cümleyi okuyacaksınız ya da bir minimalistten duyacaksınız. Evet değildir, peki nedir? Aslında en çok şu tanımı seviyorum; yokluğunda eksikliğini ihtiyaç hissetmediğin şeylerin hayatında yer kaplamasını engellemektir, az çoktur. İşlevsel olmayanın hayatında yeri yoktur (radikal bir söylem oldu). Mesela bir otel odasını düşünün orada işlevi olmayan eşya bulmanız zordur. Oda, sadedir ve yaşamınızdaki konfora yöneliktir. Dolabın içinde ne olduğunu tahmin edebilirsiniz, kumandayı bulmakta zorlanmazsınız.

Nereden başlayalım?

Daha önce işe yaramış yöntemlerden faydalanmanızı tavsiye ederim. Benimkilerle başlayalım;

1. Biri gelirse diğeri gider; eğer bir eşya satın aldıysanız onun benzeri ya da eskisini evden çıkarın.

2. Rutinler oluşturun; tanımlanamayan yani nereye koysanız olmaz eşyalarınızı bir çekmecede biriktirin ki sonradan kolay organize edebilin, tabii bu çekmeceyi de belli periyodlarda temizleyin.

3. Oda oda değil kategori kategori ilerleyin; bir örnekle açıklamak istiyorum. Örneğin yatak odanızdan başladınız ve etejerinizi temizliyorsunuz, tokalarınıza sıra geldiğinde banyo çekmecenizde veya oturma odanızdaki konsolda da varlıklarını sürdürmeleri mümkün o nedenle kategorideki tüm eşyaları bir araya getirip ayıklama yapın.

4. Duygularınıza güvenin; bir eşyayı elinize aldığınızda ne hissettiğinizi düşünün. Onu alırken nasıl bir hisle aldınız? Şimdi ona karşı ne hissediyorsunuz? Eşiniz veya anneniz bu uygulamayı yaparken sizi gördüğünde garipseyebilir ama sonu güzel olacak inanın 🙂

5. Odadan ayrılırken etrafa göz atın; salondan yatak odanıza giderken sıktığı için parmağınızdan az önce çıkardığınız yüzüğünüzü de yanınıza alın ki yerine yerleşsin. Böylelikle bir rutin halinde şeyler yerini bulsun.

6. Dedektiflik yapın; kenarı çatlamış tabak, delinmiş çorap sonsuza kadar saklanabilir. Bunları bulup vedalaşma vaktinin geldiğini onlara söyleyin.

Şimdilik en basit ve hızlıca hayata geçirebileceğiniz altı ipucu ile yazımı tamamlıyorum. Bazılarını daha detaylı halde ilerleyen günlerde paylaşacağım.

Minimal yolculuğa çıkmadan önce çantanıza bu 6 yöntemi almayı ve kemerlerinizi bağlamayı unutmayın 🙂

6 Yorum

  1. Duygu hanım, böyle kontrol listeleri oluşturmanız, sizin minimalizmi tam olarak kavradığınızı ve kendinize özgü bir yöntem geliştirdiğinizi gösteriyor. Ben de bu kontrol listeleri için bazı anahtar kelimelerle ekleme yapayım: sadelik, verimlilik, standartlaştırma, sürdürülebilirlik, taşınabilirlik, pratiklik, işlevsellik ve yerden kazanım.

    1. Güzel analiziniz için çok teşekkür ederim Ümit bey. Anahtar kelimelerinizi dikkate alacağım 🙂

    1. Çok teşekkür ederim Pelin hanım, ben de sizi keyifle takip ediyorum. Önümüzdeki dönemde aklımdaki bir iki proje ile ilgili sizinle de iletişimde kalmak isterim 🙂

Sizde Fikrinizi Yazın

Sayfa başına dön