Amerika’yı yeniden keşfetmeye gerek yok

Sadece evimize, düzenimize, aldığımıza veya elden çıkardığımıza odaklanmayalım. Biraz da bebek bakımında kullandığım pratik yöntemlerden bahsetmek istiyorum size. Belki çoğu yöntem tecrübeli anneler tarafından uzunca bir süredir kullanılıyordur ancak ben keşfederken vakit harcadım, bu nedenle başlıkta da dediğim gibi en azından sizin Amerika’yı yeniden keşfetmenize gerek kalmayacak. Denedim, memnun kaldım ve paylaşıyorum 🙂

Cam biberon (su şişesi) kullanmamanızı tavsiye ederim. Su cam şişedeyken oda ısısında da olsa inanılmaz soğuk oluyor. Gece farkında olmadan verdiğimde olası bir ateşlenmeye davetiye çıkardım ve bir süre sonra sebebini anladım ki alıştırma bardaklarının da plastik olmasının sebebini buna bağlıyorum. İyi marka bir plastik biberon edindim ve geceleri rahat ettim. Yoksa cam şişe biberon ısıtmak da ayrı bir mesai oluyordu.

Mama yapımında da pratik bir yöntemim var. Özellikle gece mama yapanlar bilir ki o sıcak suyun kaynama süresi sabah yapılanın iki katı uzunluğundadır. Su ısınır, yapayım dersiniz ama çok sıcak (pek tabii kaynamadan da mama yapamazsınız) eee şimdi bir de onu soğutmak gerek. Kap bul, soğuk su koy, bekle ki ılınsın. Bir süre bu ızdırabı çektikten sonra güzelinden bir termos edindim. Yatmadan önce kaynak suyumu doldurdum, bir de cam şişem vardı ona da aynı sudan koydum. Uyandığımda ise hem soğuk hem de sıcak suyum hazır. Biraz ondan biraz ondan derken ohh ne rahat hayat. Biz zaten böyle yapıyorduk Duygu diyorsanız aferin size 🙂 zira benim iki bebeyle bulmam zaman aldı.

Ek gıdaya geçtiğimizde peynir yapmak ya da yoğurt yapmak gözümde çok büyümüştü. Ancak artık belli periyodlarla mesela 5 günde 1 o günün kahvaltısını hazırlarken peynirimi de  yapıyorum. Zeytin konusunda başlarda çok uğraştım çünkü tuzsuz zeytin bul, ama yine de suda beklet, kabuğunu soy, çekirdeğini çıkar, ez ve öyle bebeğe sun. Bunun yerine az miktarda zeytini suda beklettim, çekirdeklerini ayırdım, kabuklu rondodan geçirdim, cam kavanozla muhafaza ediyorum. Peynire ceviz rendeliyoruz her sabah; bunun için de zeytinle aynı şekilde hazırlığını yapıp kavanozladım. Sonra kabızlığı önlemek ve kahvaltıya tat katmak için kuru kayısı ve kuru erik kaynattıyorum. Suyu ile birlikte dolapta muhafaza ediyorum. Her sabah da bir parça çıkararak kahvaltımızı neşelendiriyorum.

İnsan yaşadıkça pratikleşiyor ya da tecrübe denilen şey el çabukluğu sağlıyor. İlk bebekte “tecrübesiz anne” deyimini şimdi daha iyi anlıyorum. Ben hep ilkleri iki bebek için yaşıyorum 🙂 Hayatı kolaylaştırıp basitleştirmek dileğiyle…

Sizde Fikrinizi Yazın

Sayfa başına dön