Tüm podcast yayınlarımı dinlemek için tıklayın.

Sushi şallar

Marie Kondo‘nun “Derle topla rahatla” kitabından sonra sadece azaltmak değil, elimdekileri düzenli tutmak ne kadar önemli onu da anladım.

Öncelikle her kategoride olduğu gibi şallarımı da döktüm yatağın üzerine. Sonra kullanılacaklar, geri dönüşüme gidecekler ve eşe dosta gidecekler diye ayırdım. Bu tarz eşyalar çok da kullanılmadığı için paylaşıma açıktır. Hatta şallarınızı bir yazı konusu olarak blogda da yer vermeyi düşündüğüm kumaş paketleme sanatı “furoshiki” yaparak, kullanmak üzere saklayabilirsiniz (tabi sayısını abartmadan) . Nedir furoşiki? Kısaca çevreci bir yaklaşımla, pek çok farklı bağlama tarzı ile kumaş kullanarak, hediye ve taşınacak eşyaları paketleme sanatıdır. Bu sayede hem paketleriniz alışılmışın dışında şık duruyor hem de hediyenizin bir bonusu daha oluyor 😉 Bence hediyeden daha çok, böyle jest ya da güzellikler hediye sahibini etkileyecektir, aman dikkat hediyeniz sönük kalmasın 🙂

Şal alışverişi konusunda biraz kendimi eğitmem gerekiyor. Elime aldığımda rengini çiçeklerini, desenini ne kadar beğenmiş olsam da tamamlayıcı parça olarak ya da bir montun üzerinde seçtiğim deseni o kadar da yakıştıramıyorum. Bu farkındalık bile çok kıymetli. Yani bu eşyayı alırken bağımsız düşünmemek gerekiyor. Her zaman bir şeylerin üzerinde olacağını unutmayalım. Kendisiyle gönül bağı kurup, beğenip, eve davet ettiğim ama üzerimde hiç kullanmadığım parçaları güzel bir amaca hitaben sakladıktan sonra gelelim elimde tutacağım şalların katlanmasına. Öncelikle zevkinize göre yüksekliği çok olmayan ama genişliği şal ailenizin kalabalıklığına uygun bir organize kutusu edinmenizi tavsiye ediyorum.

 

Yukarıdaki fotoğrafta yer alan çiçek desenli kutuları daha önce Tchibo‘dan almıştım (şimdi olsa daha düz seçerdim fakat boyutlarından memnunum). Şallarımı tek tek uzunlamasına düzelttim ve yuvarlayarak sushi gibi sardım. Bu sayede artık ihtiyacım olan şalı ellerimle karıştırarak değil gözümle seçerek alabiliyorum. Yöntemi, pratikliği ve düzeni sebebiyle çok sevdim. Öncesinde ne yapıyordum derseniz; İkea’dan şu meşhur şalların asıldığı yuvarlak halka askılıktan almıştım ama hiç memnun kalmadım. Hem çok dağınık gösteriyor, hem kabarıklık yaptığından yer kaplıyor, hem de her şal alışımda en az iki tanesini düşürüyordum. Şallarımıza iyi bakalım, kullanılmayı beklerken yıpranmalarına izin vermeyelim. (sosyal mesaj da verildi)

Şallarım rakamsal olarak fazla ama dediğim gibi kimisi hiç kullanılmadığından paketlenecek, kimisi kışın boğaz ağrılarında Viks’e bulanacak ve kimisi de asıl amacıyla kullanılacak 😉

Sizde Fikrinizi Yazın

Sayfa başına dön