Düzenin 6 altın kuralı

Düzenli görünmek de düzenli olmak kadar önemli. Her ikisi için uygulamaya çalıştıklarımı sizin için maddeleştirdim, umarım faydalı olur 🙂

Not: fotoğraf anne evinden

  1. Açık raf sistemi yerine kapaklı olanları tercih edin; açık raf sisteminde her zaman düzeni korumanız, görselliğe hitap eden eşyalar koymanız ve elinizden toz bezini düşürmemeniz gerekir. İkea açık raf sistemi satın alıp pişman olanlar için zevkinize göre saklama kutuları icat etmiş. Evet mantıklı fakat kullanışlı mı diye sorarsanız. Kapağı açıp erişebilecekken kutunun içinde üst üste eşyaları muhafaza etmek bana pek minimal gelmiyor. Yeni tv ünitesi, dolap veya raf alacaklara önerim kapaklı olanlar her zaman daha düzenli ve sade duruyor. Diğer türlü düzenli olsanız dahi görüntü tam olarak öyle olmuyor.

  2. Katlamayı sanat haline getirin; pek çok kez paylaştığım gibi Maria Kondo’nun katlama stili konusunda YouTube’ da pek çok video bulabilirsiniz. Bir kere bu katlama stiline alıştınız mı eliniz hemen rulo yapmaya gidiyor ve dolaplarınız aradığınızı bulma konusunda düzene giriyor.

  3. Dolap içi düzenleyicileri abartmayın. Her eşyanın düzenleyicisi olacak diye uğraşmak da sadeliği bozuyor ve bu sefer düzenleyicilerden asıl eşyanıza ulaşamıyorsunuz. Ya da onun kapağı bunun yeri derken organize kutuların içinde boğuluyorsunuz. Bir de tabii şu gerçek var ki ne kadar saklama alanımız varsa o kadar da alıp istifliyoruz.

  4. Tercihlerinizde tutarlı olun. Düzenli olmak için değil belki ama düzenli görünmek için çok önemli bir madde. Saklama kaplarınızdan dolap düzenleyicilerinize kadar istikrarlı olun. Örneğin tek tip kavanoz modeli tercih etmeniz gözünüzü yormaz ve kullanım kolaylığı sağlar.

  5. Aklınızdan odaların demirbaş listelerini oluşturun. Düzen dendinde aklıma olması gerekenin olması gerektiği yerde olması tekerlemsi cümle gelir. Odalar arası eşya alışverişinde kazanan her zaman siz olun

  6. Eşyalarınızı görevlerini tamamladıktan sonra nöbet alanlarına geri götürmeyi unutmayın. Beşinci maddeye benzese de tek tek eşyaların işleri bitince yerlerine konulması her daim düzen için olmazsa olmazdır.

Küçükken odamın kapısında “saçaklı kızımın pasaklı odası” yazsa da herkese düzenli hayatlar, evler, ofisler dilerim.

1 Yorum

Sizde Fikrinizi Yazın

Sayfa başına dön